Stasi kopieerde 60.000 Westerse paspoorten

De Stasi, de voormalige Oost-Duitse geheime dienst, heeft jarenlang Westerse paspoorten gebruikt voor infiltraties in het Westen. Van elke tiende Duitser die de grens met de DDR passeerde maakte de Oost-Duitse douane een kopie van het paspoort. In totaal werden 60.000 paspoorten gekopieerd.

Dat maakte de zender RBB, Radio en TV Berlin Brandenburg, gisteravond bekend. De Stasi gebruikte de gegevens uit de gekopieerde paspoorten om spionnen, vermomd als westerlingen, naar het buitenland te sturen. De kopieën van tienduizenden paspoorten, merendeels uit de Bondsrepubliek, werden bij toeval in Berlijn ontdekt. Vrijwel al het materiaal was versnipperd maar kon, na langdurig gepuzzel, aan elkaar geplakt worden.

De in het programma geïnterviewde Stasi-agenten, o.a. een professor uit München, gaven toe dat ze als geheimagent diverse malen onder een valse naam op een vals Westers paspoort door Europa reisde en voor de Stasi gevoelige informatie verzamelde. Alvorens af te reizen controleerden de spionnen of degenen op wiens naam ze reisde nog leefde en geen strafblad had.

Ik begrijp nu waarom een grenscontrole tussen de BRD en de DDR altijd zo lang duurde.

Reageer

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *

*

De volgende HTML tags en attributen zijn toegestaan: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>