Fascisme verdwijnt niet

Luid de alarmbel! Het fascisme is weer in opmars! Het verdwijnt niet! In Amerika manifesteert het zich in de MAGA-beweging van president Trump. Volgens Geert Wilders brengt Trump ´een boodschap van hoop´. Trump is tegen de EU en immigratie die volgens hem de Westerse beschaving vernietigt.

Bij fascisme gaat het om de vergaring van de absolute macht. Fascisme plaatst de wil van het volk voorop. Dat ´het volk´ nooit homogeen is, daar gaat ultrarechts aan voorbij. Fascisme komt vaak tot bloei in tijden van crisis of  maatschappelijke onvrede. Via de democratie grijpt het de macht. Het zaait verdeeldheid en creëert een vijandbeeld. Voor het laatste lenen zich vooral zwakke groepen, zoals migranten en LHBTI+’ers, de kans dat die er hard tegenin gaan is klein.

Het fascisme heeft altijd een sterke leider, maar het ontbreekt aan een eenduidige ideologie, zoals die wel aanwezig is in het communisme en democratisch geregeerde landen. Er is ook geen bestuursvorm, zoals in een autocratie of democratie. Vaststaat dat het fascisme altijd radicaliseert, de grondrechten afbreekt, de rechtsstaat vernietigt en de controlerende machten uitschakelt.

Mussolini

Het fascisme ontstond na de Eerste Wereldoorlog in het Italië van Benito Mussolini. Tussen 1919 en 1945 gold daar het recht van de sterkste. Het individu diende het landsbelang. In het Derde Rijk van Adolf Hitler ontstond de meest extreme vorm van fascisme, die uiteindelijk leidde tot de totale vernietiging van Duitsland.

Terugkijkend op die periode zou je kunnen zeggen: zoiets gebeurd nooit meer. Misschien, het keert in elk geval niet terug op die manier. Kijk naar de MAGA-beweging in Amerika, daar zijn fascistische tendensen onweerlegbaar aanwezig.

Minachting voor feiten

President Trump is de CEO van de Verenigde Staten, daar wil hij hoe dan ook een winstgevend bedrijf van maken. Daarvoor gebruikt hij onder meer zijn propagandakanaal Truth Social. Hij propageert ‘eigen volk eerst’. Noemt journalisten ´vijanden van het volk´. Eert ultrarechtse groepen als Proud Boys en Oath Keepers, die steunden hem bij een poging tot een staatsgreep in januari 2021. Het is van de gekke dat het Congres hem na deze misstap geen strobreed in de weg legde om nogmaals een gooi naar het presidentschap te doen. Hier zie je, de democratie geeft de fascist een kans, mind you.

Trump toont minachting voor feiten. Liegen is het alter-ego van iedere fascist. Hoewel van alle kanten ontkend houdt hij vast aan de leugen dat hij de presidentsverkiezingen van 2020 onterecht verloor. Ondertussen jaagt hij op miljoenen ongedocumenteerde mensen en deporteert ze naar de meest verschrikkelijke buitenlandse gevangenissen.

Zijn buitenlandbeleid betekent winst maken. Winst voor de miljonairs en miljardairs die hem aan de macht hielpen. Zij effenden voor hem het pad omdat ze af willen van de democratische staatsregulering. Tijdens zijn presidentschap boekte Trump 3,4 miljard dollar winst… voor zichzelf, dat u het weet.

Uiteen spelen EU

Geheel naar wens van The Heritage Foundation – een Amerikaanse conservatieve denktank  – werkt Trump aan de ontmanteling van de EU. Met 27 losse landen is het makkelijker deals sluiten dan met een sterke unie, vindt Trump.

Ook de AfD, Rassemblement National, de PVV en Fidesz van de Hongaar Viktor Orbán proberen de EU te ontmantelen. Ze gaan in tegen Brusselse regels en dikken, evenals Trump, ‘de tsunami aan migranten’ aan. ‘Omvolking’ betekent de teloorgang van de westerse samenleving, vindt ook Trump.

‘Nederland is in 2050 een islamitisch kalifaat’, roept Wilders. Hij wilde de noodtoestand uitroepen om de ´asielplaag´ te keren. Dit past in het vijanddenken van het fascisme. Met zes procent moslims in Nederland is een kalifaat onmogelijk. Bovendien ligt het  kindertal van de moslims in Nederland gelijk aan dat van Nederlandse gezinnen. Op de voorspelde ´moslimboom´ is daarom weinig kans.

Luid de alarmbel, want in de race naar de kiezer nemen ook de middenpartijen steeds vaker ultrarechtse standpunten in. Pas op: fascisme verdwijnt niet, het  ligt altijd op de loer.

Dit bericht is geplaatst in Uncategorized. Bookmark de permalink.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *