
Voor ruim vijftigduizend mensen in Nederland sluit de slagboom van het leven tussen de tachtig en negentig jaar. Veelal sterven zij aan de ziekte van Alzheimer, een beroerte, hartfalen, kanker of … vallen (het laatste overkomt 61 procent van de ouderen).
Denk niet: ik leef gezond, een ziekte overkomt mij niet, dat is jezelf bedriegen. Hoe ouder hoe meer kans op lichamelijk ongemak. De hersenziekte Alzheimer is de meest voorkomende doodsoorzaak. Neuropatholoog/psychiater Alois Alzheimer († 1915) ontdekte in 1906 het proces van afstervende hersencellen, een ziekte die je sluipenderwijs vernietigt. De oorzaak is het ontstaan van eiwitophopingen die de verbinding tussen hersencellen blokkeert. Alzheimer is een vorm van dementie, tot nu ongeneesbaar.
Aquina
Mijn vroegere baas Gerrit Aquina is getroffen door Alzheimer. Tot 1998 was hij directeur van het NCIV, koepel van woningcorporaties, die eind dat jaar fuseerde met de Nationale Woningraad (NWR) tot Aedes. Dagelijks reed dit kopstuk van de volkshuisvesting van Nuenen, zijn woonplaats, naar het hoofdkantoor in De Bilt. Tijdens zijn werk voerde hij, behalve met woningcorporaties, ook overleg met andere partijen in de volkshuisvesting, zoals het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening.
Zorgcentrum
Na de diagnose Alzheimer wilde hij geen thuiszorg en dagbehandeling. Begrijpelijk, niemand wil na veertig jaar zijn huis uit en gescheiden worden van een vrouw waarmee je zestig jaar lang lief en leed hebt gedeeld. Hij woonde nog vier jaar thuis, tot de huisarts zei: ‘Dit gaan we niet meer doen, anders zijn er dalijk twee patiënten’.
Zijn vrouw komt dagelijks langs in het zorgcentrum, zijn dochter tenminste een dag per week. Dochter Ingrid: ‘Onze ouders zijn altijd goed geweest voor ons en nu moeten wij voor onze ouders zorgen, zo werkt het gewoon. De cirkel is rond.’
Wie meer wil weten leest Aquina , het tweede verhaal in deze uitgave van Archipel Zorggroep Nuenen.